Tähelepanekud Sotšist

Istusin eile Fitši areenil, nautisin lahti rulluvat etendust tuhandete inimeste seas ja tundsin heameelt venelaste lavastuse üle, mis neil kindlasti kergelt ei tulnud.

IMG_5159

Küll me veel võidame!

Mõtlesin selle üle, miks me oleme nii väiklased, miks me püüame esitada halvas valguses seda, mis tuleb ida poolt. Hale meel oli selle üle, et tegelikult vähemalt osa meie jutust ei ole usutav ei teistele ega isegi meile enestele. Sest tegelikult oli ju spordipidu võimas. Lavastus vääris tähelepanu, kuigi ma ei tea kui palju sellest Eesti meediasse jõuab. Esiteks, Peterburi spetsiaalne välja toomine oli omapärane. Selle lavastuse pealinn oli Peterburi, aga mitte Moskva. Teiseks, ei sõnagi II Maailmasõjast ja Venemaa suurest võidust seal. Kolmandaks, isegi kosmose lendudele ei olnud erilist tähelepanu, kuigi Tereškova oli üks neist, kes kandis Olümpia lippu. Sellel etendusel oli nõrku kohti. Ta oli liiga pikk ja detailidega üleküllastunud, aga see ei muuda üldist pilti – meeleolukat ja suurejoonelist. Venemaa kirjutab need Olümpiamängud oma viimaste aastate võitude nimistusse. Olümpiamänge ei tohiks hinnata kellegi poliitilise võiduna või kaotusena, sest see on ikkagi spordipidu. Paraku nendele mängudele hakati hinnangut andma enne, kui mängud jõudsid alata. Mina hoian pöialt, et Sotšis oleks palju võitjaid ja üldse ei oleks kaotajaid. Ei eestlaste ega ka mitte teiste hulgas. Ärme oleme enam väiklased, oleme iseendast suuremad. See mõjuks meile hästi.

Eesti võistlejaid saabub siia aina juurde. Täna õhtuks jõuavad iluuisutaja Viktor Romanenkov koos treeneri Anna Levandiga, mõne päeva pärast saabub ka Jelena Glebova.

Rubriigid: Kõik. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

12 kommentaari postitusele Tähelepanekud Sotšist

 1. Matti Soome NYKANEN. kirjutab:

  Tere Edgar,tubli oled. Imetlen Sinu esitlust teletorni juures aastal 1991.Ise olin siis Toompea kaitses. Jõudu ja jaksu edaspidiseks,Venemaa on Meie parim võimalus. Arvan ma ,penskar.

 2. düsgraafik puhas EESTLANE kirjutab:

  Tubli Edgar olen aladi sinu valija.Aitäh uudiste eest.

  • Nahhu ja Pohhu kirjutab:

   Tubli Edgar!
   Aitäh uudiste eest,et mitte sentigi,kui mitte öelda kopkatki,
   perefondi vahendeid ei kasutatud,kõik pealinna kulu ja kirjadega.

 3. Juuli kirjutab:

  Teine lause paneb mõtlema… vägagi õige jutt… Aga jõudu ja jaksu edaspidiseks ;-)

 4. Karl kirjutab:

  Lgp. hr Savisaar

  Mina olen väliseestlane, sündinud põgenikuna DP laagris Saksamaal, üles kasvanud Austraalias ning elanud erinevatas paikades maailmas, nüüd jälle Austraalias. Mu pere ja lapsed on siin juurdunud, ning siin ma ka vananen ning kord suren.

  Vene agressioon ja okupatsioon röövis minult ja mu järeltulejailt meie kodumaa – enamus mu elust, tänu meie imelisele idanaabrile, Eesti ei ilmunudki maakaardil. Terve elu olen olnud võõras mingil võõral maal ning kuigi olen Eestit mitu korda külastanud, pean tunnistama, et isegi seal olen võõras. Mina ja kodueestlased oleme erinevate tingimuste mõjul teatud määral erinevalt arenenud, olles pealiskaudselt sarnased kuid sügavamal hinges peituvad kahepoolsed erinevused. Ja mulle läks veel hästi – kasvasin ja elasin vabal (kuigi võõral) maal, keegi ei küüditanud ega terroriseerinud mind.

  Kui loen ja kuulen kuidas vene võimud tänapäevani avasilmi valetavad kuriteodest mida Moskva pani käima Baltikumis, kuidas nad häbematult moonutavad Nõukogude ajalugu ning jätkuvalt ja igal võimalikul hetkel solvavad ja sõimavad eestlasi natsismi nimel, kuidas nad takistavad nõnda palju kui võimalik Eesti pingeid okupatsiooni haavu parandada, siis mu põlastus vene poliitika vastu on, pehmelt ööldes, paratamatu. Ilus spordipidu kuskil Musta Mere rannikul seda kahjuks ei leevenda.

  Venelastest üksikisikud pole sellistest jõledustest enamasti süüdi, kuid pahatihti kremli mõju all nad võtavad omaks kremli talumatuid hoiakuid, ja seega teevad normaalset suhtumist kahe maa ja rahva vahel keerulisek, isegi võimatuks. Sarnast probleemi eestlaste ja sakslaste vahel, näiteks, ei ole, sest erinevalt Venemaast, Saksamaa on siiralt vabandanud oma kuretegude eest.

  Mulle meeldib vene muusika, teater ja kirjandus, ning tunnen nii mõndagi kenat venelast. Kuid vene poliitikat, tänapäevast kui ka eelnevat, ma põlgan südame põhjani. See pole mingi väiklus; see on õigustatud peegeldus venemaa enda tegudest minu kallal, ning jääb paika täpselt nii kauaks kui kremli valetamised, süüdistused ja eitused kestavad.

 5. Õpilane Big Aiku Madafaka kirjutab:

  Kust otsast nüüd alustada…..muidugi ei saa tõdeda fakti, et ida poolt tulevate asjade maha matkimine ja laitmine ei ole ilus. Kuid samas, kui nüüd hakata mõtlema,et mis on põhjustanud Eesti ühiskonnas vene rahvuse ebatolerantsuse ja muud pahed siis peame hakkama otsima vastust siit samast Eestist,mitte idast.

  Enda poolse arvamusega ütlen kohe välja,et minu poolse mitte sallivuse on väljatoonud venelaste mitte tahtmise elada igale riigikodanikule kohaselt. Esiteks tuleks igal Eesti Vabariigi kodanikul kohustuseks ja oma südametunnistuse asja ära õppida riigi keel. Kasvõi suhtlus tasandil. Juba see,kui liikuda ringi meie pealinnas ning sealt otsida inimest, kes räägib eesti keelt tundub vägagi raske siis on probleem ikkagi tõsine. Kasvõi töötasandil, poodides või teeninduskohtasid külastades tuleb alatihti ette, kui teenindaja ei saa sinust aru ning seda ka vastupidi. Eriti jultumatu on see, kui teenindaja kargab sulle turja,et sina pead oskama temaga vene keeles suhelda. Samas on ka väga raske uskuda seda,et Narva linnavalitsuses liikudes on eesti keele kuulmine väga harv juhus. Ma ei ütlegi,et vene rahvusest isikud peaksid oma emakeele ära unustama vaid hoopis seda,et riigi keelt peab meist iga üks oskama. Mina näiteks ei lähe ju välisriiki elama ning ei hakka seal karjuma, et mina tahan saada eesti keelset teenindust või suhtlust. Oma riiki peab austama ning ka selle inimesi.

  Kindlasti on üks väga halb juhus ka see, kui vene rahvusest leidub inimesi, kes räägivad ja õpetavad oma lastele, et eestlased on halvad ja elavad võõral maal. Hea näide on Pronksööst tuua, kus üks kodanik väitis kindlas usus,et meie, EESTLASED, elame võõral maal ning ükskord tulevad “õiged peremehed” veel tagasi…..

  Arusaan ma ka eespool kommenteerinud Karlist, kelle sõnad on õiglased ning õiged ning ma pooldan neid täielikult. Kuid samas peame tõdema,et samad asjad toimusid ka NSV Liidu siseselt oma kodumaal ning kõik need teod on väärad ning neid ei anna kuidagi heastada. Kõige suurem kuritegu on inimeselt röövida tema pere, riik, õigus elada ja oma KODUMAA.

  Seega lõputuseks tahan öelda,et loodan, et ma kedagi ei solvanud vaid üritasin enda mõtteid mingil määral välja tuua. Mul endalgi leidub palju tuttavaid ja sõpru, kes on teisest rahvusest ning ma ei kahetse,et neid tunnen ega halvusta neid, kuna tean,et nemad on minuga samal lainel…….

 6. Ivo kirjutab:

  Mina arvan et meil on väga silmakirjalik ja valelik linnapea, kelle on valinud inimesed kes on lasknud enda ilusate sõnade ja hüvedega ära osta. Loodan et ühel päeval nendel valijatel ja kaastöötajatel silmad avanevad ning nad mõistavad millise moraali ja meie endi tuleviku mahamüüjaga on tegemist.

 7. Nahhu ja Pohhu kirjutab:

  Istusime Krimmi linnas Sevastoopolis, nautisime lahtirulluvat etendust tuhandete inimeste seas ja tundsin heameelt venelaste lavastuse üle.
  Mõtlesime selle üle, miks me oleme nii väiklased, miks me püüame esitada halvas valguses seda, mis tuleb ida poolt.

 8. Jakuša kirjutab:

  Mees,kuhu sa minu kingitud raudteelase jope peitsid?
  Mis partisaanlusega siin estoonias tegeletakse?

 9. Mait kirjutab:

  No nii Edgar!

  Vastus Su küsimustele on Krimmis olemas

 10. Valija kirjutab:

  Pealinna avalikkusel,eesotsas linnapea ja terve keskerakonna kollektiiviga TTV_st on vaja pöörata rohkem tähelepanu Krimmi avantüürile!

 11. enno poldre kirjutab:

  Mind huvitab,kas PEALINNAS EI JÄTKU ENAM KOOLISKÄINUD JA USALDUSVÄÄRSEID KODANIKKE KEDA ÜLENDADA juhtkohtadele linnaameteis et peab kasutama KAHTLASE TAUSTAGA SELTSIMEHI.näiteid mõelge ise, palun. mulle tundub et siingi avaldub vastasseis võimuparteiga-saagu või s…tem, mina teen just nii.
  Minul teise põlve põlistallinlasena ning siin sündinuna on häbi sellise juhtimisstiili pärast.Viimane fakt ei tee au eestlasele kui pealinna leht kipub maha salgama millise armee lennukid korraldasid 1944 põhjaliku märtsipommitamise.Kus oleks tapetud ka minu ema kui ta poleks kesklinna kinno hilinenud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>