Aastavahetuse mõtteid ilma poliitikata

Jõulu ja uue aasta vahel käisin kolmes kirikus. Külastasin MPEÕK Tallinna Jumalaema Kiirestikuulja Ikooni kirikut ning EELK Tallinna Jaani ning Nõmme Rahu kirikut. Õigem oleks siiski öelda, et käisin kirikus, sest tegemist polnud niivõrd linnapea ametliku külaskäiguga, kui sooviga mõelda ja süveneda. Mulle meeldib Tallinna Jaani kirik ja seda eelkõige tänu toimekale kogudusele ja töökale koguduseõpetajale Jaan Tammsalule. Remonditud pühakoda, uue hingamise saanud kaunikõlalised orelid kõnelevad koguduse liikmete ohvrimeelsusest ning ka Tallinna linna toetusest. Aga võlvid paneb helisema ja sõnad südametesse kanduma ikkagi inimene. Helidest saab muusikateos ja sõnadest saab sõnum inimteadvuse sulatusahjus.

Jaani kirikus istudes nägin vaimusilmas pildikest nüüd juba ajalooks muutunud ajast. Kangastusid Halliste kirik ja pastor Kalev Raave. Nüüdseks teispoolsuse radu käiv kirikuõpetaja oli mulle korduvalt jaganud armulauda. See oli äratundmine, et olen valmis minema altari ette.
IMG_0329
Nõmme Rahu kiriku kogudusega tähistasime Kolmekuningapäeva. Nii pühakoda, kogudus kui õpetaja Ove Sander olid mulle avastuseks selle sõna kõige paremas tähenduses. Lihtne, kodune, soe ja südamlik atmosfäär hellitab tulijat nii kirikusaalis kui koguduse kohvilauas. Kogudus kui perekond. Ove Sanderi ettepanekul tervitasin kirikulisi sellel teenistusel. Jagan öeldut meeleldi ka teiega, head lugejad, sest meil on ju ühine tee ja ühine eesmärk ning liikumise kiiruse valime me koos.

„Uute ootuste ja lootustega oleme asunud rännakule. Iga uue aasta alguses tundub, et meid ootavad uued teed. Me unistame ja soovime oma unistuste täitumist. Nagu igal uuel aastal on meie soovid helgemad ja selgemad.

Me näeme, et meie rännusiht pole muutunud, et me käime eesmärgini jõudmiseks ikka sama teed. Uus ja lootusrikkam on aga tunne, mis on meile antud rännaku taasalustamise äratõukeks. Oleme ammutanud sõõmu uut jõudu teekonna jätkamiseks. Me tõstame tempot, me kiirustame, sest nii palju on vaja ära teha! Teoloog Toomas Paul kirjutab: „Elu saab ruttu otsa. Ükski asi ei ole tähtsam kui teine. On vaid elu, mis tuleb elada. Teadmine, et elu iga hetk on ainus ja igavik paneb tundma, et see, mis ma iganes teen, on sel hetkel oluline ja paneb tegutsema… Kas tehtu toimis või mitte, ei ole minu, vaid Sinu otsustada.“ Valitud teelt kõrvale kaldumast, libedale või tupikteele sattumast hoiab meid usk seatud eesmärgi õigsusse.“ Kokku leppimata sulandusid koguduse õpetaja ja minu mõtted, meie kõigi ees seisvast rännakust, tervikuks. Nõmme Rahu kogudus ja linn on teinud tublit koostööd sotsiaalvaldkonnas, linn on toetanud kogudust mitmete olmeprobleemide lahendamisel. Ma ei pea vist tõestama, et Tallinn toetab võimaluste piires kõiki meie linnas tegutsevate konfessioonide kogudusi.

Soovin teile, head lugejad, teguderikkaid päevi vana keldi palve sõnadega:

Tõusku tee kohtama sind,
olgu tuul alati puhumas su taga,
paistku päike soojalt su näole,
langegu vihm pehmelt su põldudele.
Ja kuni me kohtume taas,
hoidku sind Jumal
oma peopesa kumeruses.

Rubriigid: Kõik. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>