Savisaar: Monaco reisimuljed

Olin neli päeva Monacos. Nii lämbelt palav seal ei olnud, kui viimastel päevadel siin Eestis, aga ega ilma üle ka kurta ei tohi. Seekord ma Vahemerre ei jõudnud, küll aga mõnel korral hotelli basseini.

Esmakordselt sõitsin läbi Vormel 1 raja, rallisõitu ma seal ei teinud, aga põnev oli ikka. On see ju ainus nii kitsastel linnatänavatel peetav vormelirada maailmas. Imestan, et kuidas nad ülikiire hooga neid järske kurve seal ikka võtavad. Teades kuidas Tallinnas tõuseb kära, kui mõni olulisem teelõik spordiürituseks kinni pannakse, siis imestan kuidas Monaco elanikud vormelisõidu üritusest ainult rõõmu tunnevad. Sisuliselt on selleks ajaks kinni ju kogu väikeriigi liiklus. Aga eks see ole samas neile ehk ka üks olulisim päev aastas. Kindlasti on ka pahuraid kodanikke, kelle igapäevaelu see suur lärm ja rahvahulgad segavad, aga ühise asja eest ollakse ikka sõbralikult väljas.

Seekord ei jõudnud ma ka kuulsasse Monte Carlo kasiinosse. Aga ega ma suurem asi pokkerimängija ei ole, nii et enda arvates midagi olulist ka ei kaotanud.

Laupäeval võtsime vastu elektriautode ralli lõpetajad. Oma parimas vormis oli Kristiina Ojuland. Õhkkond tema ümber oli leebe ja särtsakas. Ajaloolise ralli taastamine leidis ka temalt poolehoidu.

Kohtumine Monaco abilinnapea Camille Svaraga, kes asendas puhkusel viibivat linnapead, oli samuti konstruktiivne. Märgistasime nii mõnedki valdkonnad, kus kaks linna koostööd saaksid teha. Monaco linnriik valmistub juba nähtavalt suvisteks pulmadeks. Sel aastal on ju lisaks Inglise kuninglikele pulmadele ka vürst Alberti kõrgklassi pulmad, millele kogu Euroopa kaasa elab.

 

 

Pildil: mina koos Monaco linnapea kohusetäitja Camille Svara ja vürst Albert II-ga.

Erinevalt mu viimastest Euroopa reisidest (eelmisel kevadel Belgiasse ja jaanuaris Šveitsi), sujusid lennureisid seekord viperusteta. Neljapäeva hommikul saatis meid teele Delfi fotograaf Saabas. See tegi südame soojaks. Tagasi tulles ei märganud Tallinna Lennujaamas enam kedagi fotokaga ringi sebimas. Pettumus missugune! Delfil kaadrit ei jätkunud, kuigi mõnedele minu reisikaaslastele tehti riivatuid ettepanekuid hea tasu eest Luige portaalile minu kohta võimalikku komprat saata. Mõistan Delfi muret. Küllap olid kõik rakendatud eilsetesse üritustesse küll Jõgeval naiste tantsupeol kui ka Superstaarisaate finaalis. Urmo Soonvald peaks Luigelt kohti juurde taotlema, kes mind reisil saata saaksid. Mul ka lõbusam!

Camille Svaraga pidasime plaani selle üle kuidas Tallinna ja Monaco sõprussidemed edasi võiksid areneda. Ökoloogia ja energeetika, turismi ja spordi, muinsuskaitse ja kultuuriväärtuste alal. Roomaga on Tallinnal juba sõlmitud koostööleping kultuuriväärtuste hoidmise valdkonnas, miks mitte teha seda siis ka Monacoga.

Vürst Albet II-ga istusime lõpuõhtul vastakuti ja see andis häid võimalusi suhtlemiseks. Leppisime kokku, et kutsume Kultuuripealinna lõpetamisele Tallinnas nende maailmakuulsa katoliku kiriku poistekoori. Oleme meie koorimuusika fännid, on ka nemad. Vürsti eesti keel muudkui täieneb, see teeb talle au, milleks küllap ka Jüri Tamm on omalt poolt abi osutanud.

Kõige sagedamini märkasin sellel reisil Eesti Energia juhti ja nüüdseks ka rahvusvahelist spordigeeniust Sandor Liivet. Tema juhtis meie Estonian ralliteami, mis sai ka minult eriauhinna. Oli Eesti eest väljas ja igati tubli oma püüdlustes.

Üldse oli sellel reisil hämmastavalt palju poliitikuid ja poliitikaga seonduvaid ärimehi. Justkui oleks mingid valimised jälle tulemas. Võib-olla tulevadki, kui ka meie oma Zatlers kapist välja ilmub.

Pildil: Monaco ja Tallinna delegatsioonid ralli lõpetamisel

Rubriigid: Kõik. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

4 kommentaari postitusele Savisaar: Monaco reisimuljed

 1. Manni kirjutab:

  Väga ülevaatlik ja muhedalt kirjutatud kokkuvõte Monaco reisist. Olen linnapea tööga väga rahul ja meeldiv on lugeda, et Tallinna väärikalt esindati ja Edgar Savisaar kohtus Monaco linna esindajate ja vürst Albert II-ga. Tallinn ja Monaco peaksid ka edaspidi tegema koostööd ja arendama sõprussuhteid.
  Tallinn-Monaco ajaloolise ralli taastamine on tänuväärt ettevõtmine, lisaks propageerib elektriautode kasutamine keskkonnakaitset, energiasäästu ja loodust säästvat eluviisi üldisemalt. Ralli taastamine on leidnud palju poolehoidu ja saanud positiivse tähelepanu osaliseks meil ja mujal.
  Monaco elanikud naudivad võistlustega kaasnevat prestiiži ja oskavad oma liikumistrajektoore planeerides arvestada võistlusteks suletud tänavatega. Tallinlastel on selles osas veel palju õppida – ei maksa kohe nuriseda ja linnavalitsust kiruda, kui mõneks suursündmuseks linnas tänavaid suletakse.
  Minu arvates on väga vahva, et Edgar Savisaar kasiinos ei käinud. See on väike ninanips ajakirjanikele, kes seda tööreisi kasiinopealinna külastuseks tituleerisid. (Mina isiklikult valiksin kasiinopealinnaks Las Vegase või Macau.) Linnapea tõestas asjalikult, et Monacosse tasub sõita ka ilma hasartmängu soovita ja Delfi muutub järjest kollasemaks. Tobe, kuidas toimetus vahendeid valimata punnitab, et artikleid leiutada.

 2. Tom kirjutab:

  Väga äge ralli oli, loodan, et sellest saab pikaajaline traditsioon.

 3. Lembit kirjutab:

  Tahaks kah teiega reisida Hr. Savisaar. Nii põnev tundub.

 4. Urgitseja kirjutab:

  Kuigi ma Edgarist inimesena suurt ei pea, hindan tema ladusat sõnaseadmisoskust ja stiili. Maailma näinud inimesena võiks ta oma reisimuljed kaante vahele panna. Miks mitte ka mälestused EÕM-i , mille arengule ta on tõhusa panuse andnud, aegadest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>