Edgar Savisaar: Demokraatiast

Eesti avalikkuses on tekkinud olukord, kus enam ei söandatagi igakord tõtt välja öelda, vaid ollakse vait või piirdutakse konjunktuursete pooltõdedega. Ei söandata tunnistada, et meie ajakirjanduses on tekkinud sisetsensuur. Ei julgeta mainida, milline on ikkagi meie edusammude sotsiaalne hind? Ei peeta heaks tooniks nõuda Eesti sõdurite väljatoomist Iraagist.

Erinevalt ametlikust retoorikast, ei arva mina, et selline nõudmine oleks ebalojaalne meie kaitseväelaste suhtes. Vastupidi mulle tundub ebalojaalne, et tsiviilisikutest poliitikud isegi mitte ei küsi endalt ja üksteiselt, – ega me Eesti vapramaid sõdureid pole võõrasse ja valesse sõtta saatnud? See on küüniline.

Ma ei teagi, kas me oleme arad või ükskõiksed, aga üks pole parem kui teine. Eriti kehtib see välispoliitika kohta, millega me tegeleme üha vähem. Tahaksin julgustuseks viidata USA demokraatidele, kellel järgmisteks valimisteks saab kaheksa aastat opositsioonis ja kelle kurss on saanud üha võitluslikkust juurde.

Demokraatide juhid ei karda avalikult välja öelda, et Iraagi sõja alustamine oli viga. Et oli viga eirata mitmete Euroopa suurriikide vastuseisu ja ÜRO resolutsiooni puudumist ning et USA juhitavasse sõtta Iraagis viis presidendi poolt antud teadlik valeinformatsioon.

Nemad julgevad soovitada läbirääkimisi ka vaenlasega. Pigem rääkida ja läbirääkida kui sõda pidada. Seda ka Iraaniga.

Demokraadid hindavad NATOt kuid juhivad tähelepanu, et aina suurenev missioonide arv nõuab ka enam vahendeid.

Meie Eestis peame väikeriigina silmas pidama, et väikeriigi tuumarelvaks on rahvusvaheline õigus. Seega ei tohiks enam korduda, et osaleme sõjakäigus, millel puudub rahvusvahelisel õigusel põhinev tugi.

Kuid demokraadid seisavad ka sisepoliitikas meiega sarnaste väärtuste eest: Hillary Clinton nõuab keskklassi tugevdamist sama häälekalt nagu teevad seda Kadri Must ja Evelyn Sepp.

USA demokraadid hoiatavad: eliidi sissetulekud kasvavad, tavainimeste palk aga vindub. Hüppeliselt on tõusnud eluasemelaenud. Tervishoiu ja hariduskulud muudkui kasvavad. Eelmisel aastal läks enam inimesi pankrotti, kui lõpetas kolledži!

Kui Eestis räägiks mõni poliitik sama juttu, siis öeldaks tema kohta: ta kõneleb nagu keskerakondlane. Kas ei kõla uhkelt! Seista demokraatia eest tähendab julgelt oma tõde kuulutada – ühtemoodi nii suures Ameerikas kui ka väikeses Eestis.

Rubriigid: Uncategorized. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

17 kommentaari postitusele Edgar Savisaar: Demokraatiast

 1. Anonymous kirjutab:

  Ma olen pidev Kesknädala lugeja ja sain sealt teada, et meie naabrid Läti ja Leedu on Iraagist väed välja toonud. Ükski meediakanal ei ole sellest rääkinud. Tundub, et saan kuulata ja lugeda ainult valitsusele meelepärast infot. Objektiivne informatsioon on demokraatia aluseks.

 2. Anonymous kirjutab:

  Jah, olen täitsa nõus!

  Viimane lõik oli väga hästi öeldud:)

 3. Anonymous kirjutab:

  Sõdurid koju!

 4. Anonymous kirjutab:

  Olen täielikult selle poolt, et Eesti sõdurid peaksid meid kodus, Eestis teenima.

  Õige, saviets!

 5. Anonymous kirjutab:

  kirjutab “demokraatia”, mõtleb “demagoogia”. häbi peak solema musta ja seppa Clintoni kõrvale paigutada. ei usu, et Hillary Kasahstani valimisprotsessi eriti demokraatlikuks peab. aga noh, eks põhjendusi leiab alati, eriti keskerakond.

 6. Anonymous kirjutab:

  Võibolla tõesti on see sõda pikale veninud ja oleks aeg rääkida poiste koju-toomisest aga leping on leping (Nato`sse kuulumine tähendab kohustusi), ja niikaua kui on olemas poliitika nagu seda viljelevad Venemaa, Iraan jms. peame tooma ohvreid(poisid, kes teenivad Iraagis on sellega arvestanud ja peavad seda oma tööks ja kohustuseks) nii, et ärge hakake rääkima võõrast sõjast jms`st.
  P.S. Teie Savisaar olete praegu linnapea ja ärge sekkuge valitsuse tegemistesse- lappige teed ära ja tegelege oma tööga(nii nagu teeb seda Ansip või poisid Iraagis ja Afganistaanis).

 7. Margus Martsepp kirjutab:

  Piltlikult öeldes – kogutakse kodumaale liitlasmaade seas respekti.

  Vahest on tsiviilisikul raske ette kujutada, mida elab üle sõdur. Sõdur peab kuuletuma käskudele ja. Nende elud sõltuvad nende ülemuste otsustest, muidu on nende amet nagu iga teine.

  Idee – “Ma ei poolda mõttet, hoida kaasmaalasi potensiaalses ohukoldes. Argumendid mille põhjal sai kunagi otsus tehtud on vaieldamatult muutunud, isegi initsiaatori kõrgete võimuorganite juhid kahtlevad, mis on märk omaette.

  Meile ei ole antud võimet näha kaugele tulevikku, kuid teame mida sooviksime näha seal teisiti. Meie seas on (olnud) inimesi, kes on selle eesmärgi täitmiseks midagi ette võtnud.”, pole ehk üldse võõras mõte paljudele, lihtsalt erinevas formulatsioonis.

  POLE mingit vajadust, siis hämada ja edastada taoline idee, mida kõik teavad või aktuaalsusest pooltõdetega eemale hiilida.

  Demokraatlikus riigis tulebki indiviidil ennast teistele selgeks teha, sest täiskasvanud inimene naljalt iseendale midagi selgeks ei tee. Valdavas enamuses ei osata näha mõistliku teguviisi, isegi kui sellega kokku puututakse, selleks peab olema tark. Ei ole minagi teistest targem, et oskaksin öelda, kas, kui või mida tuleks teha, kuid eeldan, et leidub esoteerilisi. Täiesti häbiväärne, kui nad suu kinni hoiavad – ning (ehk ülejäänutel pole vaja oma andekusega särada).

 8. Miau. kirjutab:

  Pange eelmine blogikirjutaja tagasi, see siin on keeleliselt küündimatu :)

 9. tesiree kirjutab:

  ja jaaa vordle nuud Ameerikat Eestiga…Geograafiast on sul koolis puudu jaanud…aga selles suhtes on oige ,et sodurid koju…ma ei poolda seda,et inimesed saavad surma ilma mingi erilise pohjuseta nagu tegi seda Bush kui 2003 Iraaki laks…

 10. Ralf kirjutab:

  Savisaar, kas Sa ikka tohid copyrightiga fotot niiviisi kasutada?

 11. nipernaadi kirjutab:

  toome muidugi sõdurid ära. savisaar kaitseb ise eestimaad, kui kuskilt välisriigist sõjaline oht meid ähvardama peaks…

 12. Anonymous kirjutab:

  Kas selle blogi kirjutaja polegi enam Siret Kotka? Võibolla on seekord kirjatükiga hakkama saanud see vene nimega Moonika Batrakova ?

 13. Anonymous kirjutab:

  1) Praegu on seda demokraatiat liiga palju, eriti sõjaväes. Kui midagi on vaja ära teha siis tuleb seda ka teha mitte hakata arutama kas see on ikka piisavalt demokraatlik või mitte.

  2) Sõdurid kes iraagis teenivad on VABATAHTLIKULT seal. Nad ise olid sellega nõuus, et neid saadetakse missioonile.

  3) Peab Eesti ka oma liitlaskohustusi NATOs täitma kui tahame loota et ka meile vajadusel appi tullakase.

 14. Anonymous kirjutab:

  Mida sa veel ei taha? Äkki kaotame üldse sõjaväe ära ja lähme Venemaa võimu alla? Savi ma annan sulle järgmisteks valimisteks tunnuslause võid seda tasuta kasutadada
  Eesti järgmise nelja aastaga Venemaale.
  Kõlab küll nagu sinu poliitika.

  Kas sa üldse komentaare ka loed?

 15. Anonymous kirjutab:

  Jaa-jaa – veelgi parem oleks kui kõik praegused, endised ja tulevased sõdurid hääletaksid keskerakonna poolt ükskõik kus ja mistahes valimistel. Siis oleks taas kena üheparteiline süsteem tagasi ja kommunisti paksul näol säraks õilne rahvateenrinaeratus. Algus juba tehtud – valik tehti ÜHE kandidaadi seast…..

 16. Henri kirjutab:

  Eesti mehed Iraagis on seal vabatahtlikult. Eesti sõjavägi omandab sellest välismissioonist tublisti kogemusi ja kinnistab suhted liitlastega. USA poliitikud on nüüd sõja vastu, et võita valijaid kes samuti on NÜÜD sõja vastu kuna pole näidata erilisi tulemusi. Kui sõdurid praegu välja tuua muutuks kogu missioon ju mõttetuks.
  Kus oli see arvamus siis kui otsustati, kas Eesti osaleb Iraagi/USA konfliktis või mitte.

 17. Anonymous kirjutab:

  seebiks

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>