Edgar Savisaar: Ehk aitab, Ansip?

Teist päeva kestev kriis teeb meid kõiki väga murelikuks. Nii ei saa see enam jätkuda. Kaks viimast päeva, purukspekstud Tallinna kesklinn ja rahutused mujal Eestis peaksid Reformierakonda nüüd juba veenma, et nende meetodid ei tööta.
Aga vist veel ei veena…
Meil on inimesi, kelle sooviks ongi kakelda. Nii eestlaste kui ka venelaste hulgas. Osa neist armastab ja osa vihkab Reformierakonna esimeest. Aga õnneks on meil ka selliseid inimesi, kelle jaoks peamine on kodurahu ja kes ei taha kakelda vaid soovivad omavahel normaalselt läbi saada. Ka mina olen nende hulgast.
Taban end mõttelt – kellel oleks autotiteeti Reformierakonnale selgitada, et õigus oli ikkagi neil, kes ütlesid, et Jürgen Ligi käitumine kaitseministrina polnud kõige riigimehelikum ja vastutustundlikum. Toimuvad ju tänased sündmused tema kirjutatud stsenaariumi järgi.
Ja mõtlen, kes suudaks Ansipile selgitada, et võibolla pole peaministrist kõige targem olnud lõpuni välja ja nui neljaks ”tarka Ligi” nõuandjana usaldada ja kuulata.
Ah, muidugi, Ligi on mind üles kutsunud, et tulgu ma eestlaste poole üle. Uskumatu. Mind kutsuvad üle tulema need, kelle ellu äratatud rahutused täna Tallinna laastavad! Ma olen rohkem eestlane kui Ansip või Ligi, sest meie vabariigi pealinna elanike turvalisus, tervis ja heaolu lähevad mulle palju enam korda kui vanad nõukogudeaegsed monumendid.
Kuid Ligi avalduse solvavast toonist hullem on see, mis maailmavaate ja suhtumise see paljastab. Tema meelest meil ongi kaks vastandlikku leeri- eestlased ja venelased. On pooled ja on lööming.
Reformierakonna tuumiku Eesti on Uus Iirimaa, kus naaber naabrile süütepudeli aknasse virutab?
Kuid Ligi on tuntud poliitiline vandaal. Palju kummalisem tundub mulle Igor Gräzini käitumine.
Temal kui Reformierakonna ühel parimal Venemaa ja venelaste tundjal on täna unikaalne võimalus oma erakonnakaaslasest peaministrile ja ametivendadele seletada, milles nad eksivad. Ja mängida nii edumeelset rolli Eesti ajaloos. Ja teha head, mis kõige olulisem.
Kuid Gräzin pillub selle asemel süüdistusi – kõigi, isegi minu pihta.
Kõik teised on süüdi. Nagu polekski need olnud Reformierakonna poliitilised ambitsioonid ja valimiskampaania, mille tagajärgi maksavad täna kesklinna poodnikud ja rahumeelsed elanikud, kelle autosid tagurpidi pööratakse, tervikuna kogu Eesti ühiskond.
Reformierakonnas ei paista täna olevat piisavalt riigimehelikkust ja mitte ühtegi riigimehelikku poliitikut, kes kujunenud olukorras julgeks kõval häälel tunnistada, et omaksvõetud ultranatsionalism ja konfrontatsioonipoliitika olid juhtkonna vale valik.
Pole avara pilguga meest või naist, kes ütleks – enam pole asi sõduris, mille me maa seest välja kitkusime ja mille äraviimine pidi õnne õuele tooma.
Nõustuda tuleb sotsioloogidega, kes ütlevad, et tekitatud olukord on palju suurem ja ohtlikum.
Reformi jõumehed ajavad asja ainult hullemaks. Aastaid vene inimeste kohtlemist “teise sordi rahvana” manifesteerub nüüd tänavail. Ei aita, kui peaminister solvatud venelasi narkomaanideks ja pättideks tituleerib (kuigi märatsejate hulgas on neidki).
Usku ei suru maha ühegi jõuga.
Ma ei tahaks kulutada aega poliitilistele süüdistusele – aga ma ei saa teisiti. Ma pean selle juurde muudkui tagasi tulema, kuni Reformierakonna sees hakkab midagi juhtuma ja Ansipi käitumine ja suhtumine muutuvad selle tulemusel.
Kusjuures hämmastav. Ma olen vist ainus Eesti poliitik, kes poliitikutel mingit süüd näeb.
Ma olen esimesena iseendalt neil päevil mitmeid kordi küsinud – mida ma võinuks teha, et seda ära hoida? Mõne minuti pärast algab nõupidamine, kus istume mitmete autoriteetsete asjatundjatega ja arutame, mida peab Keskerakond ette võtma.
Me oleme Eesti venelaste silmis olnud üks usaldusväärsemaid poliitilisi jõude. Võimalik, et ainus usaldusväärne poliitiline partei. Ma usun, me sõnal on kaalu ja ma tean, et ka paljud eestlased hindavad meid selle eest. Meil tuleb tegutsema asuda.
Kuid ühiskond peab mõistma – Keskerakonnal on keerulisem Eestit aidata, kui Ligi-sugused pistrikud ja Gräzini taolised argpüksid lasevad valitsusel kindlal käel juhtida niigi kriisis Eestit veel suurema kriisi rüppe.
Ma annan lähiajal aru, mis me välja mõtlesime.
Rubriigid: Uncategorized. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

511 kommentaari postitusele Edgar Savisaar: Ehk aitab, Ansip?

 1. Anonymous kirjutab:

  Mina ei ole absoluutselt selle savisaare poolet.Kallis savisaar ma olen ka ise vene päritolu aga ma elan siin riigis just sellepärast milline see on.Ma arvan et see mida venelased meie riigis nõuavad ei ole ju normaalne.Riigi teiseks keeleks venekeel ja riigi lipule lisada vene lipu värvid.See pole ju normaalne.Ma arvan et just tänu antsipile ja meie kallile presidendile oleme me sellised nagu me oleme.Kui meie riiki juhiksid sinusugused inimesed siis oleks varsti meil ainult venelased võimul.Mina tahaks et me jääks iseseisvaks ja et venemaa ei saaks meiega manipuleerida.

 2. Martin kirjutab:

  keegi siin kirjutas, et: Ansipit toetas siiski alla kolmandiku inimestest, nüüd aga otsustab ta terve rahva eest.
  ytleme siis nii, et alla kolmandiku hääletajatest oli ju hääletajatest kõige suurem osa… paljud valisid rohelisi , irl-i jne… aga mida nyyd ansip siis tegema peax? otsustama siis nende 1/3 eest? sa krdi lõdva m..n mõtle ka mis sa kirjutad..
  Ansip on EESTI rahva lemmik… savipäts võib oma krdi sitaste ve..lastega samovari kaenlasse võtta ja yle juti nahuj tõmmata!
  meile pole vaja siia mingeid märatsevaid venelasi… ega saviaart kes on venelaste poolt.. venalste kes maksid eesti laastamise eest

 3. Martin kirjutab:

  keegi siin kirjutas, et: Ansipit toetas siiski alla kolmandiku inimestest, nüüd aga otsustab ta terve rahva eest.
  ytleme siis nii, et alla kolmandiku hääletajatest oli ju hääletajatest kõige suurem osa… paljud valisid rohelisi , irl-i jne… aga mida nyyd ansip siis tegema peax? otsustama siis nende 1/3 eest? sa krdi lõdva m..n mõtle ka mis sa kirjutad..
  Ansip on EESTI rahva lemmik… savipäts võib oma krdi sitaste ve..lastega samovari kaenlasse võtta ja yle juti nahuj tõmmata!
  meile pole vaja siia mingeid märatsevaid ve..lasi… ega saviaart kes on russide poolt.. ve..laste kes maksid eesti laastamise eest

 4. Kätlin kirjutab:

  Selles jutus on ligimääral 50 % tõtt. Igalühel on ju oma arvamus. Mille jaoks tegelt oli vaja seda kuju käppida? Eks igaüks on teinud ka omad vead, ka Savisaar. Kuid, kui tuleks erakorralised valimised, siis peaks Keskerakond kindlasti oma nime muutma. Eesotsa panema kellegi noore ning näitama inimestele, et me elame EESTIS! Mina panin juba laeva piletid kinni, äkki kui peaks midagi juhtuma! Ega see tegelt naljaasi pole ja ajab ikka naerma küll, kui mulle maakale tulevad sõnumid et jääge koju :D Kuid kui selle üle hästi järgi mõelda, pole siin elus midagi täiuslikku ning iga üks teeb omi vigu. Nii Andsip kui Edgar. Ainult kuipalju nad kahjustavad sellega teiste elusid …

 5. Anonymous kirjutab:

  Suure tõenäosusega ei andnud Savisaar
  kommentaare märuli ajal kuna oli liiga hõivatud kivide pildumisega koos oma SUURE sõbraga Putiniga kes samuti oli maskeerunud rekajuhiks:)

 6. radical kirjutab:

  Kibestunud Edgar ja tema haikud. Olgem ausad, Edgar, Sa panid ikka ju tegelikult päris tublisti puusse. Väga hea võimalus oleks old valitsus üle võtta, aga sellise taktikaga sai selle positsiooni tugevdatud hoopis.

  Võiks tegelikult siiski kaaluda poliitilise karjääri lõpetamist. See oleks mõistlik. Ülikoolis saab ju politoloogiat lugeda jms ühiskondlik-kasulikke asju teha. Onju?

 7. Anonymous kirjutab:

  need kommentaarid on tõesti savipätsi enda kirjutatud jube.
  ja mis mullikesi te siin puhute,et ansip kuula targa mehe juttu kas savi on tark:D siis kus oli see tarkpea siis kui siin need jamad toimusid? PUGES PEITTU:)

 8. Anonymous kirjutab:

  andke andeks kallid kaaskodanikud aga uuringud näitavad et eestlased pooldavad ikkagi Ansipit ja venelased savisaart…me ei ela venemaal!!!ja venelastele pole mõtet perse pugeda nagu seda teeb keskerakond eesotsas savisaarega

 9. Kristiina kirjutab:

  Aprillisündmustest on nüüd möödas natukese üle 4 kuu. Eesti oli vahepeal väga lõhestunud. Tänu laulupeole ja nüüd Gerd Kanterile on Vene meedia natukese maha rahunenud. Arvan, et see, mida Ansip tegi, oleks pidanud tegema juba ammu. Siis kui Vabariik oli alles värske. See eestlaste fašistideks titulleerimine on ikka täitsa mööda pandud. Aga nüüd teame ka miks. Vene koolides õpetatakse teistusugst ajalugu. Seal räägitakse, et Venemaa vabastas Eestit, mitte ei okupeerunud. Seega nad arvasid, et me nüüd võtame nn vabaduse sõduri maha ja pooldame natse. Vabandust, aga Venelased okupeerisid meid. Sakslased ka, kuid Saksamaa kahetseb ja põeb nii jubedalt seda, mida Hitler, kes oli austerlane, omal ajal korda saatis. Seda on neil näost näha. Aga venelased? Kas nad on meie ees vabandanud? Oh ei, mida nad kahetsema peavad? Nemad ju vabastasid Euroopa. Vabandust, aga ausõna, teie võtsite meilt vabaduse, mis on kuritegu. Vaat, et võib-olla venelased tapsid rohkem rahvast igasugustes töö ja koonduslaagrites kui sakslased, aga lihtsalt see juutide mõrvamine oli avalik. Töö- ja koonduslaagrite värk mitte niii. Siber on ju nii suur, keegi ei jõua täpselt ära lugeda, palju neid seal oli. Igatahes Putin on ka nüüd üks väga kahtlane mees. See, mis Venemaal toimub on väljakannatamatu. Kes on valitsusega erimeelne, sureb. Našid on nagu Hitler-Jugend. Venelasi saab väga lihtsalt manipuleerida. Sellest jutust võib aru saada, et ma vihkan venelasi. Ei, tean väga paljusid sümpaatseid ja siiraid venelasi ja ma respekteerin neid. Näiteks kui ma käisin Venemaal märtsis, olid seal mõne hästi siirad ja armsad vene tädikesed, keda ei huvitanud, kas me oleme eestlased. Nad isegi austasid meid peale seda, kui me laulsime kontserdil. Väga paljud tulid ja kiitsid meid. Ma olen siiamaani tänulik, et ma käisin Venemaal ja nägin häid venelasi. Ausaid ja õigeid venelasi. Aga need, kus on ala 4- klassi haridusega ja kergelt mõjutatavad, neid ma põlgan. Häbiväärsed olete. Tulete avalikult ennast näitama. Tähelepanuvajadus? Palun rahuldage seda teistmoodi siis. Ja kes karjus Rossija – see mingi oma Rossijasse. Miks te üldse siin olete? Minge lakkuge Putini tallaaluseid.
  Aga nüüd toimus vahepeal X Noorte Laulu- ja Tantsupidu ning see oli eriline. Väga eriline. Umbes nagu enne taasiseseisvumist. Mõnes mõttes ma taasiseseisvusimegi. Nimelt Venemaast. Meid ei huvita nende arvamus ja üldse ärgu sekkugu teiste riikide sisepoliitikasse. Häbiväärne! Tagasi Laulu- ja Tantsupeo juurde. See ühendas eestlasi. Me laulsime kogu hingega ning avaldasime oma armastust oma kodumaa vastu. See oli lihtsalt imeline. Eesti ärkas taas.
  Ja kui Kanter kulla võitis, siis vene meedia kuulutas, et MEIE Gerd Kanter võitis kulla. Nüüd oleme äkki meie? ma tõesti ei pane seda pahaks, aga miks just äkki nüüd? Muidugi on see tore, aga lihtsalt miks? Vähemalt mõneks hetkekski olid aprillisündmused unustatud.

  Härra Savisaar. Miks te olete nii kiindunud Venemaasse? Kas Venemaa on teie kodumaa või Eestimaa? Jah, ma saan aru, et venelastega tuleb arvestada ja me arvestamegi, aga see on eestlaste maa. Kes ei ole rahul sellega, et see on Eesti Vabariik, mitte Eesti NSV. Siis palun – Venemaa ootab teid. Putin kutsusgi venelasi tagasi koju. Minge jumaldage oma jumalat Putinit. Arvan, et kõige tähtsam on see, mida eestlased arvavad. Jah, seda võib nüüd diskrimineerimiseks nimetada, aga mõelge loogiliselt – mitte ükski rahvas pole üksmeelel. Alati on keegi, kellele ei meeldi see. Me ei saa iga inimese tahtmist arvestama. Me peame tegema seda, mida enamus pooldab. Ma ei suuda teis näha seda Eestimaa-armastust. Minu arust ei olnud te isegi Noorte Laulu- ja Tantsupeol. See on nüüd küll häbiväärne tegu. Mina ei näe teist eestlast. Teie arvestate rohkem Venemaa ja venelastega. Ma ei taha nüüd öelda, et ärme nüüd üldse venelastega arvesta, vaid lihtsalt mõelge, mida arvavad teist eestlased peale sellist käitumist? Lihtsalt mõelge.

  Jah, ma olen noor ja õpin alles koolis. Aga seda nüüd küll ei tohi hukka mõista. Kas see nüüd tähendab, et õpilased on väiksed ja ei tea ilmaelust midagi? Ma loodan, et te ei mõtle nii.

  Ja venelased – te peate aru saama Eesti ilmaelust, kui ei saa siis palun – Venemaa ootab teid.

  Ja am ütlen üks kord veel – ma ei vihka venelasi, ma respekteerin õigeid venelasi, kes on siirad, sõbralikud ja lahked kõikide vastu, ka eestlaste. Õnneks olen neid kohanud. Au teile.

 10. Mõistus kirjutab:

  Kas ma olen lolliks läinud või olete te enamus NIIVÕRD PIMEDAD et usute seda ninnu-nännu juttu ning ongi hoobilt Savisaar see õige mees.Appi,mõistus tule koju.Inimesed tehke oma suletud silmad ja kurdid kõrvad lahti!!!

 11. Marko Hanni kirjutab:

  Tänu savisaarele on meil eestis demokraatlik vabariik . Tänu temale oleme euroopa liidus , kui oli ärkamis aeg siis ansip oli soomes , NN. äritripil v midagii , aga savisaar jäi toompeale , tema ei põgenenud . Ta on eesti rahva kangelane . Milleks austada ainult surnuid kangelasi kui kangelasi on veel elus ? , Ja kui te arvate et ma olen mingi venejuurtega siis eksite , ma olen täiseestlane ja veel 15 aastat vana .

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>